Blog Ciekawe case'y, praktyczne wskazówki, zero lania wody

Kto i co sponsoruje w polskim sporcie? Część I

Fot. Jarosław Popczyk / CC BY 2.0

Sportowi kibice przyzwyczaili się już do umieszczania członu sponsorskiego w oficjalnych nazwach polskich drużyn ligowych, m.in. w żużlu, siatkówce i koszykówce. Nazwy powtarzane są automatycznie, ale często tylko lokalni fani – i to wcale nie zawsze – wiedzą, z jakiej branży jest ich tytularny sponsor. My zbierzemy to w jednym miejscu. Na pierwszym ogień idą siatkarskie ekstraklasy kobiet i mężczyzn.

 

Orlen Liga 2015/2016 (kobiety):

 

Aluprof Bielsko-Biała – Aluprof SA to jeden z wiodących europejskich dystrybutorów systemów aluminiowych dla budownictwa. Swoje zakłady ma właśnie w Bielsku-Białej i Opolu.

Impel Wrocław – Grupa Impel to największy w Polsce dostawca usług outsourcingowych dla przedsiębiorstw i instytucji.

PGE Atom Trefl Sopot – Pod skrótem PGE kryje się oczywiście Polska Grupa Energetyczna, jeden z potentatów na polskim rynku. Z kolei Trefl SA to sopocka firma, produkująca na cały świat puzzle i gry planszowe. Wieloletni mecenas trójmiejskiego sportu.

Polski Cukier Muszynianka – Polski Cukier to spółka należąca do Skarbu Państwa. Firma jest największym w Polsce i siódmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Muszynianka to popularna w Polsce naturalna woda mineralna wydobywana w Muszynie na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

SK Bank Legionovia Legionowo – Przykład sponsoringu lokalnego. Pod nazwą SK Bank kryje się Spółdzielczy Bank Rolnictwa i Rzemiosła z siedzibą w Wołominie.

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – Tauron to drugi po PGE przedstawiciel branży energetycznej, sponsorujący siatkówkę kobiecą.

KS DevelopRes SkyRes Rzeszów – Typowy przykład sponsoringu lokalnego. DevelopRes to spółka powstała w 2006 roku, zajmująca się opracowywaniem rozmaitych koncepcji inwestycyjnych z zakresu branży mieszkaniowej. Tworzy kompleksowo wykończone obiekty wielorodzinne dla mieszkańców Rzeszowa. Przed obecnym sezonem w nazwie przybył człon „SkyRes”, czyli kompleks budynków mieszkalno-biurowych autorstwa DevelopRes.

 

Plus Liga 2015/2016 (mężczyźni):

 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Przykład bardzo umiejętnego wplecenia nazwy sponsora tytularnego. ZAK SA, to część Grupy Azoty – Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA.

Cerrad Czarni Radom – Cerrad to producent mrozoodpornych płytek ceramicznych, gresowych i  klinkierowych. Siedzibą firmy są Starachowice, oddalone 50 km od Radomia.

Asseco Resovia Rzeszów – Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od ponad 20 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm i instytucji z kluczowych sektorów gospodarki. To obecnie największa spółka informatyczna w Europie Środkowej oraz szósty producent oprogramowania w Europie.

PGE Skra Bełchatów – o PGE pisałem wyżej przy okazji żeńskiej drużyny z Sopotu.

Indykpol AZS Olsztyn – Indykpol to firma z Olsztyna, która jest największym w Polsce producentem mięsa i przetworów indyczych.

Effector Kielce – Effector to firma z Włoszczowej, produkująca profile aluminiowe, drzwi i szyby zespolone.

LOTOS Trefl Gdańsk – Lotos to oczywiście potentat paliwowy, a o firmie Trefl pisałem przy okazji żeńskiej drużyny z Sopotu.

Cuprum Lubin – Wbrew pozorom Cuprum to nie nazwa sponsora, tylko łacińska nazwa miedzi;  pierwszy skład zespołu opierał się bowiem na pracownikach Polskiej Miedzi.

 

W powyższych zestawieniach znaleźli się sponsorzy z przeróżnych branż. Większość z nich wspiera dany klub znacznie dłużej niż tylko przez jeden sezon. Zdecydowaną większość stanowią jednak sponsorzy lokalni, którzy sponsorują kluby ze swojego miasta lub regionu. Duże, ogólnopolskie kompanie wspierają najczęściej tylko kluby, grające w europejskich pucharach i o najwyższe lokaty w rozgrywkach ligowych. Wniosek dla menadżerów klubów szukających sponsora – nie tylko tytularnego – jest więc następujący: w pierwszej kolejności należy dokładnie zbadać rynek lokalny, bo właśnie na nim najłatwiej znaleźć mecenasa sportu, który wyłoży odpowiednie środki na funkcjonowanie drużyny.

Już wkrótce na naszej stronie kolejne zestawienie sponsorów polskich klubów. Tym razem przyjdzie czas na żużel. Zapraszamy!

Share Button

Możliwość komentowania jest wyłączona.